Pro zamyšlení

04.01.2015 23:29

Článek s námi laskavě sdílel Ekologický institut Veronica www.veronica.cz .

Zdravá zahrada

Stále více zahrádkářů se dnes vydává cestou přírodního pěstování plodin, které je šetrnější vůči životnímu prostředí. Tito pěstitelé se záměrně vyhýbají umělým hnojivům a pesticidům a vybírají si původní odolnější odrůdy plodin, které pak pěstují ve smíšených kulturách. Ve svých záhonech
vítají predátory škůdců rostlin a podporují přirozenou rozmanitost přírody. Výsledkem snažení jsou zdravé výpěstky, kterými zásobují své rodiny nebo jimi potěší své přátele. Pokladem zahrádkáře je potom dostatečná zásoba kvalitní užitkové vody pro zavlažování. Bohužel, naši zahrádkaři často
netuší, že si vlastní vodu znehodnocují používáním nevhodných zahradních hadic. Hlavním materiál pro výrobu hadic prodávaných na tuzemském trhu je totiž PVC. O negativních dopadech PVC na lidské zdraví a životní prostředí bylo již napsáno mnoho. Spotřebitelé znalí problematiky se vyhýbají například klasickému PVC linu nebo dětským hračkám z tohoto materiálu.

Proč se vyhnout PVC?

PVC aneb celým názvem polyvinylchlorid se od většiny plastů liší použitím chlóru. S tímto materiálem je spojená celá řada zdravotních i ekologických rizik a to jak při jeho výrobě a používání, tak i při následné likvidaci. Doporučujeme se mu proto co nejvíce vyhýbat. Zdraví nebezpečné jsou zejména některé druhy ftalátů, které se používají jako změkčovadla PVC. Hlavní nebezpečí, které je s těmito látkami spojováno, spočívá v jejich negativním vlivu na hormonální a reprodukční systém, mohou oslabit imunitu. Nezanedbatelné jsou také jejich účinky na játra, ledviny, plíce a na srážlivost krve. Se zvýšenými koncentracemi ftalátů v prostředí může souviset rovněž nárůst astmatu a alergií u dětí. Mohou se uvolňovat deset až dvacet let. Více informací o rizicích používání ftalátů poskytují webové stránky Arnika.org, kde se tématu PVC věnují dlouhodobě. Některé zahraniční studie poukazují na nadlimitní hodnoty ftalátů naměřené ve vodě ze zahradních hadic. Naprostá většina zahradních hadic obsahuje ftaláty zakázané při výrobě dětských hraček. Kromě toho obsahuje materiál hadic často také olovo.

Při používání PVC hadic dodržujte následující bezpečnostní pravidla:

  • vodu nejprve nechejte několik vteřin odtékat, než začnete zalévat
  • vodu v hadici nenechávejte stát, ftaláty se do vody louhují
  • hadici ukládejte vždy do stínu
  • vodu z hadice nikdy nepijte (to se týká i zvířat)
  • po použití hadice si umyjte ruce.

Ze Ekologickou poradnu Veronica doporučujeme především postupnou náhradu PVC hadic polyuretanovými, pryžovými nebo hadicemi z přírodního kaučuku. Na českém trhu je výběr bezftalátových produktů zatím omezený, ale sehnat se dají. Vhodná je například polyuretanová hadice vyztužená polyesterem a ocelovým drátem. Dostupné jsou i hadice z recyklovaných materiálů šetrnější k životnímu prostředí. Sázkou na jistotu by měly být hadice určené pro rozvod pitné vody. Avšak nalezli jsme i takové, které obsahují PVC. Výrobci některých hadic uvádějí, že jejich výrobky neobsahují ani kadmium, barium či olovo. Pokud se rozhodnete produkt vyhledat v internetovém vyhledavači, zadejte hesla jako „zahradní hadice bez ftalátů“ nebo „phthalate free“.
Pozor si dejte rovněž na mosazné spojky, které mohou obsahovat olovo. Vhodnější jsou hliníkové nebo nerezové. Pokud máte obavu z kontaminace půdy, můžete si nechat provést testy (například ITC Zlín, je to akreditovaná laboratoř, takže je nutné počítat s vyšší cenou – okolo 4,5 tisíc Kč). V jiných
laboratořích je možné udělat rozbor i levněji, určitě se však ceny budou pohybovat v řádu tisíců korun.
Dosloužilé PVC hadice nepatří mezi plastový odpad. Odevzdejte je do nejbližšího sběrného dvora.
Jejich přehled a kontaktní údaje naleznete například na naší Ekomapě.
Více informací o šetrných výrobcích a nakupování naleznete na našich webových stránkách www.veronica.cz . V Ekologické poradně Veronica pro Vás již více než dvacet let hledáme odpovědi na otázky týkající se životního prostředí. Navštivte nás v centru Brna na adrese Panská 9 a zeptejte se na to, co Vás zajímá. Využijte také náš elektronický obchod, který je nabitý nejen publikacemi pro zahrádkáře.

30.05.2013 23:35

Ethan A. Huff
Natural News
7. květen 2013
Zdroj: https://www.prisonplanet.com/roundup-herbicide-causes-smorgasbord-of-fatal-diseases-new-study-concludes.html

Obrovská nebezpečí spjatá s vystavením herbicidu Roundup od koncernu Monsanto se stávají nevyvratitelnými. Nedávno byl tento smrtící chemický koktejl opět obviněn v nové veřejně přístupné studii, která vyšla v časopisu Entropy. Badatelka z Technologického institutu Massachusetts a její nezávislý kolega zjistili, že navzdory tomu, co tvrdí průmysl, glyfosát, aktivní součást Roundupu, zasahuje do lidského trávení a biosyntézy živin, což může způsobit spoustu fatálních onemocnění.

Většina chronických chorob, které trápí západní společnost, vznikají jako důsledek reziduí, a mohou vzniknout i při vystavení Roundupu. Tento udivující fakt vyvolává závažné otázky o bezpečnosti základních potravin, z nichž mnohé se vyrábějí z GMO plodin anebo obsahují přísady z nich, a právě tyto plodiny jsou stříkány Roundupem. Jinými slovy, když rozsáhlá většina dnešních rozšířených nemocí má stejné stejné dlouhodobé projevy jako následky vystavení Roundupu, máme zde velmi reálnou krizi veřejného zdraví.

Nezávislý vědec a konzultant Anthony Samsel a badatelka Stephanie Seneff z MIT provedli velké množství vědeckých zkoumání ohledně glyfosátu, a získali údaje o tom, že tento toxin ničí mikrobiální rovnováhu ve střevech, narušuje transport sulfátu, a potlačuje normální aktivitu četných členů skupiny enzymů CYP, které tělo využívá k eliminaci toxinů a tvorbě krve. Tito vědci zjistili, že negativní vlivy glyfosátu na savce, to jest i na člověka, jsou těžce podceněny.

„Inhibice cytochromu CYP je přehlíženou složkou toxicity glyfosátu pro savce,“ píší autoři v resumé studie. „Ve základních potravinách lidí na Západě se nachází mnoho reziduí, zejména v cukru, kukuřici, sóje a pšenici … Následkem je většina nemocí a stavů spjatých se západní stravou, mezi něž patří gastrointestinální choroby, obezita, diabetes, srdeční choroby, deprese, autismus, neplodnost, rakovina a Alzeimerova choroba. „

Vystavení Roundupu je spjato s mozkovými poruchami, reproduktivními problémy a s rakovinou

Objev, že glyfosát přímo inhibuje aktivitu enzymu CYP, je významný, protože tato třída enzymů je odpovědna za regulování vlastního metabolismu. Když je enzymům CYP zabráněno v jejich funkci, může vzniknout stav známý jako dysbióza, která může vést k zánětlivým stavům vnitřních orgánů a chronickým gastrointestinálním poruchám. Tyto poruchy, jak možná již víte, jsou často spjaty se spektrem autistických poruch a s různými dalšími mozkovými poruchami.

Kromě toho bylo dokázáno, že Roundup přímo zasahuje do reproduktivních funkcí. Je známo, že Roundup je chelátor, a při postřiku plodin je nejen zbavuje živin, ale také blokuje jejich absorbci z půdy. Když glyfosát a jeho rezidua vejdou do trávicího systému, způsobují stejné poškození u lidí, protože ničí a snižují biodostupnost důležitých reproduktivních živin jako cholesterol sulfát a zinek. Bylo rovněž dokázáno, že glyfosát prochází placentou a poškozuje vývoj lidského života v mateřském lůně.

„Je běžně rozšířeným omylem, že glyfosát je pro lidi relativně neškodný. Avšak dostupná fakta dokazují, že glyfosát je možná nejdůležitějším faktorem při rozvoji četných chronických chorob a stavů, které jsou rozšířeny v západní společnosti,“ vysvětlují autoři v diskusi.

„I když glyfosát evidentně není jediným environmentálním toxinem, který přispívá ke vzniku těchto nemocí a stavů, jeho schopnost ničit střevní bakterie a zabránit sérovému přenosu sulfátu a fosfátu a zasahovat do enzymů CYP logicky musí vést k množství chorobných stavů v běžných biologických procesech.“

Abstrakt studie zde:

https://www.mdpi.com/1099-4300/15/4/1416

Celá studie zde:

https://www.mdpi.com/1099-4300/15/4/1416/pdf

Další zdroje článku:

https://www.mdpi.com/1099-4300/15/4/1416

https://www.mdpi.com/1099-4300/15/4/1416/pdf

https://www.huffingtonpost.com

<< 1 | 2 | 3 | 4