Zahrádkářská osada Malina

49°12'04.1"N 16°35'19.7"E

Kraví hora
Brno
60200

osadamalina@gmail.com

Historie osady Malina

Osada Malina byla založena na podzim roku 1953 a zřejmě původně sloužila jako zahrádka pro lidi, kteří o své vlastní zahrádky přišli při stavbě bytů pro vojáky na ulici Kounicova. V roce 1965 měla osada původně 195 zahrádek, ale o většinu z nich osada přišla kvůli výstavbě bazénu. Tedy současně má Malina 57 zahrádek. Zahrádkáři pěstovali jahody, meruňky, jablka a rybíz, dařilo se tu i některé zelenině a přebytky se dávali do dětského domova Dagmar v Žabovřeskách. Také bylo povinné pěstování a sběr heřmánku, který je následně odevzdával. Historicky vzniklo oslovování přítel - přítelkyně, které se drží až dodnes. 

                          

 

Lidé na Malině

Malina nabízí prostor pro naprosto každou věkovou skupinu. Nejvíce zahrádkářů jsou rodiny s dětmi a senioři. Historicky prvním předsedou osady Malina byl pan Pospíšil. Osada je během různých akcí otevřena i pro širokou veřejnost, přátelé a známé, osadu aktuálně pravidelně navštěvují i žáci základní školy Vídeňská. 

                                              

Akce na Malině

Osada je otevřena pravidelně na různé komunitní akce jako je Cvičení jógy na Malině, Halloween, pálení Čarodějnic. Každoročně se účastní Víkendu otevřených zahrad. Nechybí ani komunitní brigády zahrádkářů, kdy se osada uklidí, připraví na sezónu a postupně rozvíjí a opečovává. 

 

                        Není k dispozici žádný popis fotky.

                       

                       Není k dispozici žádný popis fotky.

Mám zájem o zahrádku

  Pro přihlášení do našeho pořadníku prosím vyplňte tento dotazník: https://forms.gle/9iGY5sPXLS5m1rrz5